"Moje pierwsze zdania" cz.2 - zestaw wspomagający naukę czytania Wydawnictwa WIR


Nauka czytania i pisania może być dla dziecka wspaniałą, pasjonującą przygodą. Rodzice mają coraz większy wpływ na to, w jakim rozpocznie się wieku i jaką metodą dziecko będzie wprowadzane w świat liter. Na rynku dostępnych jest coraz więcej pomocy, dzięki którym nauka przebiega sprawnie,  radośnie  i potrafi dawać satysfakcję z własnych dokonań. To ważne, bo odpowiednia motywacja jest tu gwarancją sukcesu.

 

Ważną rolę w takim pozytywnym wzmacnianiu pełnią gry i układanki, które dzieci uwielbiają. Z ich pomocą możemy skutecznie  utrwalać nabywane umiejętności, sprawdzać postępy w nauce i właśnie- dawać dzieciom okazję do odczuwania satysfakcji, gdy dzięki nowo nabytej umiejętności czytania, będą potrafiły poradzić sobie w nowej sytuacji. 

 

Jedną z takich gier-układanek są "Moje pierwsze zdania" Wydawnictwa WIR. 

 



Jest to zestaw 26 ilustrowanych tablic, na których przedstawione są różne  sytuacje, głównie z udziałem dzieci. Pod ilustracją znajdują się okienka, w których umieszczamy dołączone kartonowe sylaby - tworząc w ten sposób opis obrazka.

Wszystkie sylaby, których używamy są otwarte - czyli mają układ : spółgłoska+ samogłoska. W pierwszym pakiecie znajdziemy sylaby ze spółgłoskami P, M, B, L, F, W, T, D, w drugim - dodano: S, Z, K, G, J, N.  Zestawy są zintegrowane z poszczególnymi częściami pakietu "Moje Sylabki",  dzięki czemu znakomicie wpierają i ułatwiają naukę czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Co nie znaczy oczywiście, że nie można z nich korzystać także samodzielnie 😉

Całość zapakowana jest w solidne, ładne pudełko, które pięknie prezentuje na półce.


Jak można używać układanki?


Najpierw pokazujemy dziecku ilustrację i rozmawiamy na jej temat. Możemy podpowiedzieć imię bohatera i delikatnie kierować rozmową/ pytaniami tak, by dziecko utworzyło zdanie pasujące do propozycji podanej na odwrocie karty (którą wcześniej widzimy tylko my).


 (Zdanie, które widzimy na odwrocie karty)


Następnie dajemy dziecku sylabki, z których ułożone zostanie  zdanie. Dziecko czyta sylaby w przypadkowej kolejności, z zachowaniem kierunku czytania - od lewej do prawej strony i próbuje ułożyć podpis.










Po skończeniu zadania można jeszcze wykorzystać ilustrację do ćwiczeń pamięci wzrokowej. W tym celu prosimy dziecko, by przyjrzało się jej uważnie, po czym zabieramy kartę i pytamy: "Jaki kolor włosów miała dziewczynka?", "Ile Kamila miała kotów?" itp.  Takie ćwiczenia są nie tylko doskonałą zabawą, ale także znakomicie wspierają rozwój poznawczy dziecka.


"Moje pierwsze zdania"- to, moim zdaniem, bardzo przydatna pomoc dla każdego, uczącego się czytać dziecka. Dzięki niej, nie tylko doskonalimy technikę czytania, ale także wspieramy umiejętność pisania, poprzez tworzenie odpowiednich, przemyślanych  słów i zdań.  Pokazujemy dziecku, że nauka czytania i pisania ma sens, i uświadamiamy je, jak wiele już umie.

A wszystko to dzieje się w najlepszy i najprzyjemniejszy sposób,  czyli  poprzez zabawę...

Komentarze

  1. 33 yrs old VP Product Management Esta Newhouse, hailing from Cottam enjoys watching movies like Bright Leaves and Web surfing. Took a trip to Historic City of Sucre and drives a Ferrari 400 Superamerica. skocz do tych gosci

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty