Najlepsze propozycje do treningu słuchowego dla dzieci w wieku 1-18 lat

Zajęcia wspierające funkcje słuchowe to jeden z moich ulubionych typów zajęć (zaraz po tych, gdzie je się żelki, opłatki i Nutellę ;) ). Moje gabinetowe półki uginają się od sprawdzonych w domu i pracy pomocy, które doskonale wspierają organizowanie ciekawych edukacyjnych zabaw słuchowych od najmłodszych lat. Czas uchylić nieco zasłonę i zainspirować Was do prowadzenia podobnych aktywności 🎵

 

 

 

Najpierw odpowiedzmy sobie jednak na niby proste pytanie...

Po co ćwiczyć słuch?

- Przede wszystkim po to, by dobrze czuć się w otoczeniu dźwięków, by rozumieć, co słyszymy, usłyszeć o czym mówią do nas inni i jak sami mówimy. Zabawy słuchowe to wspieranie zdrowego, harmonijnego rozwoju, które możemy robić z własnymi dziećmi w domu. Bawią, uczą, budują relacje, wspierają koncentrację i pamięć. Lubią je kilkunastomiesięczne maluchy, przedszkolaki, a gdy są prowadzone w atrakcyjnej formie wyzwań - mogą stanowić też świetną rozrywkę dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. 

Oto zbiór moich ulubionych pomocy - zabawek, scenariuszy, gier, przewodników, ćwiczeń, zagadek podzielonych na kategorie wiekowe i tematyczne. Mam nadzieję, że  ułatwi Wam wybór najlepszych dla Waszych dzieci/uczniów pomocy, a przede wszystkim- zainspiruje do tworzenia ciekawych, radosnych, pełnych dźwięków zabaw 🎶


Maluszki 

 

Oczywiście, przede wszystkim, zawsze do terapii i zabaw funkcji słuchowych numerem jeden będą… INSTRUMENTY MUZYCZNE

Patrzcie na jakość! – i wykonania, i dźwięku. Najlepsze dzwonki, grzechotki, fleciki, bębenki i tamburyna wcale nie są drogie i kupicie je w zwykłych, stacjonarnych sklepach muzycznych.

Grajcie, eksperymentujcie, twórzcie zagadki dźwiękowe za zasłoną (na czym zagrałam?) i zmieniajcie się rolami! A gdy nie macie instrumentów wyjmijcie garnek, 2 łyżki, 2 klocki,  pustą butelkę i ryż… Już macie! ;)

 

Terapia funkcji słuchowych, wyd. WIR

Jest to pomoc stworzona dla specjalistów, jednak opisane w niej propozycje zabaw i dołączone karty z powodzeniem można wykorzystywań także w domowych warunkach. Wielki plus  za metodyczną obudowę "krok po kroku" i zabawy przygotowujące do nauki czytania. 

 

Trening słuchowy Magdaleny Krawczun

„1,2,3.. klaszczemy” – to właśnie z tej płyty pochodzi piosenka,  którą 9  miesięczna Ala śpiewała jako pierwszą ;)  Proste słowa, proste zdania, aktywności ruchowe i minimum akompaniamentu. Jeśli miałabym kupić swoim dzieciom tylko jedną płytę z piosenkami, byłaby to TA!

 

 „Krok po kroku jak rozwijać mowę dziecka” wyd. Harmonia

Teczka z obrazkami,  płytą CD, materiałami do kopiowania i propozycjami zabaw logorytmicznych, które pomogą nie tylko usprawnić percepcję słuchową, ale także sprawią, że dziecko będzie lepiej koncentrowało się na słyszanych dźwiękach, a ćwiczenia będą miały formę dobrej zabawy.Często korzystałam z niej w przedszkolu i tworzyłam przy pomocy dźwięków płyty zabawy ruchowe z naśladownictwem. 


 


 

Drewniane zabawki... 

Układanki dźwiękowe, które po nałożeniu  elementu na dobre miejsce, odegrają właściwy mu dźwięk. Te ze zdjęcia mają czyste, realistyczne dźwięki i świetnie nadają się do zabaw z dźwiękowymi zgadywankami – np. zgadnij, co położyłam….? (farma – Goki, dom- Melissa&Doug, pojazdy- KInderkraft)

Kostki dźwiękowe z dwudzielnymi obrazkami, które po  złożeniu wydadzą cichy odgłos. Świetne  także do ćwiczeń wzrokowych i zabaw językowych (Melissa&Doug- sa tez pojazdy)

 Drewniana farma (z TK Maxx) aż prosi się o to, by zaśpiewać dziecku o McDonaldzie/farmerze/ dziadku i prosić go, by pokazywało kolejnych bohaterów piosenki – po jednym, po dwa, po trzy lub zachęcać go do kontynuowania piosenki.

 


 

Książeczki z dźwiękami

Na „Poznaj mieszkańców…” polowałam ponad rok – aż w końcu pojawił się dodruk. Za jedną trzeba zapłacić ok 50 zł – ale zdecydowanie warto – nie tylko dla dźwięków, ale także dla wartościowych, przyrodniczych opisów (Wydawnictwo Olesiejuk)

„Moją książeczkę dźwiękową”  kupicie co jakiś czas w Lidlu. Kosztuje  mniej, ok 25 zł i świetnie sprawdza się w przypadku tworzenia dźwiękowych zagadek, sekwencji słuchowych z wykorzystaniem maskotek/figurek czy pantomimy, co wielokrotnie pokazywaliśmy już  z Frankiem.

 

 

Kilkulatki 

 


 

„Pamięć dźwiękowa” wyd. Aleksander – super gra w memo dźwiękowe, doskonaląca uwagę i pamięć słuchową. Podobne memorki możemy zrobić też z opakowań po jajkach niespodziankach, choć gotowe są zdecydowanie trwalsze i bardziej stabilne.

„Rymowanki” wyd. Aleksander – jedna z ulubionych gier Franka, polegająca na łączeniu w pary słów z niebieskich i żółtych kartoników, na zasadzie rymów. Możemy podzielić je na mniejsze stosiki lub grać wszystkimi słowami z zestawu co świetnie sprawdza się w przypadku zajęć grupowych.

„Zgadnij i skojarz” wyd. Aleksander-  nie dość, że jest grą wspierającą funkcje słuchowe (ze względu na zagadki), to jeszcze ma cechy gry logopedycznej, bowiem całość możemy podzielić na 3 zestawy, utrwalając  w ten sposób prawidłową wymowę głosek szeregu syczącego, ciszącego lub szumiącego. Polecam każdemu logopedzie i nie tylko ;)

Zestaw „Nazwij i wrzuć!” wyd. Tulula – tu o tematyce ubrań, które wrzucamy do pudełka w kształcie pralki. Pomaga ćwiczyć rozumienie ze słuchu, pamięć, a przy okazji przemycić mnóstwo trudnych głosek i zadań dla lewej półkuli mózgu.

„Bim bom” wyd. Granna  było jedną z moich pierwszych gier słuchowych, w której wyszukiwaliśmy z uczniami żetonów odpowiadających usłyszanym  z CD dźwiękom. To wciąż  jedna z ulubionych gier moich uczniów, może ze względu na charakterystyczną, zabawną grafikę?

„Logo Kroko” autorstwa Agnieszki Kaproń (Logozoo) –  inspirujący wielofunkcyjny zestaw do tworzenia prostych zdań – właśnie m.in. ze słuchu J Jeśli kupicie, na pewno nie pożałujecie!

 


 

 „Posłuchaj, pokaż, opowiedz” wyd. Harmonia wspiera rozumienie treści dłuższych wypowiedzi. Zestaw wyróżnia bogaty materiał obrazkowy (zdjęciowy), który ukazuje znane dziecku sytuacje i zachęca do wypowiadania się na ich temat.

 

„Trening słuchu” wyd. Harmonia to scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym . Idelana pozycja dla każdej nauczycielki przedszkola  ( a w dzisiejszych czasach i  i rodzica przedszkolaka) ze względu na dziesiątki ciekawych zabaw, gotowe karty do ćwiczeń i płytę CD.

 

„Historyjki słuchowe i dźwięki” to jedna z najbardziej wysłużonych i zasłużonych teczek w moim gabinecie. Zawiera rewelacyjne ścieżki dźwiękowe z odgłosami, sekwencjami dźwięków i dźwięki układające się w logiczne historyjki.

 

Książki dla uczniów

 


 

Gumowe ucho (Wyd . Harmonia)

Karty z kolorowymi zdjęciami, w których uczeń wybiera spośród dwóch nazw obrazków właściwy (np. t-ąb czy d-ąb) i koduje poprawną odpowiedź na  swojej karcie wyników za pomocą kolorowania okienka. Dzieci uwielbiają!

 

Detektyw słuchowy. Ćwiczenia językowo- słuchowe (wyd. Harmonia)

Zestaw czarno-białych kart obrazkowych, ćwiczeń  z materiałem wyrazowym i propozycje zabaw polegających na wysłuchiwaniu i wyszukiwaniu ukrytych  słów w innych słowach (np. nos- żur- dzik w słowach młodzik, dyżurka, budzik, ażur, kabanos i setki innych…). Szczególnie podobają się dzieciom w klasach I-III

 

 Chodzą słuchy, czyli ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej (wyd. Harmonia)

Zbiór dziesiątek atrakcyjnych, niełatwych  ćwiczeń wymagających słuchania, czytania, pisania , stanowiących wyzwanie dla starszych uczniów. Mnóstwo zabaw z głoskami, sylabami i całymi wyrazami, które angażują uwagę i świadomość fonologiczną.

 

Dyslektyczne ucho (wyd. Harmonia)

Obowiązkowa książka dla logopedów szkolnych i nauczycieli języka polskiego. Zawiera zróżnicowany tematycznie materiał ćwiczeniowy i propozycje zabaw, które możemy przeprowadzać z większą liczbą uczniów.

 

Uszy do góry (wyd. Harmonia)

Znakomite rebusy słuchowe, które rewelacyjnie ćwiczą uwagę słuchową i pamięć! Potrafią stać się wyzwaniem nawet dla dorosłych, gdyż polegają na przestawianiu, dodawaniu lub usuwaniu  głosek w usłyszanym słowie i w efekcie – tworzeniu nowych słów. 

 

 To tyle jeśli chodzi o moje ulubione od lat pozycje - ale na pewno nie ostanie, bo wciąż przybywa mi kolejnych :)  Czy znaleźliście coś dla siebie?

A  na koniec mam dla Was wraz z Wydawnictwem Harmonia prezent - na większość przedstawionych  tu (czyli sprawdzonych i wybranych przeze mnie) tytułów Wydawnictwa, na stronie  harmonia.edu.pl  po wpisaniu w koszyku kodu AGMGR1 otrzymacie 15% rabat.  Obowiązuje on do końca czerwca.  

Udanych zakupów- i wesołych zabaw!

Komentarze

Popularne posty